Menu

Agra-Art czyli sztuka aukcji

Nowosielski i Brzozowski - 2 rekordy na jednej aukcji

kole_kcjoner

W ostatni wtorek (16.06) w czasie licytacji sztuki XX wieku na 82 obiekty, które trafiły pod młotek, nowych właścicieli znalazło aż 61 dzieł.
Kompozycja Abstrakcyjna Jerzego Nowosielskiego z 1969 roku została kupiona za 460 tys. zł (z opłatą aukcyjną) ! To absolutny rekord jeżeli chodzi o wyniki sprzedaży tego autora na polskim rynku antykwarycznym.

 

 

Już przed aukcją było jasne, że licytacja tej wybitnej abstrakcji Nowosielskiego rozgrzeje salę . I tak też się stało, a nawet więcej i wyżej... Historyczna sprzedaż trwała tylko 3 minuty i 7 sekund. Tyle czasu było trzeba aby cena od poziomu wywoławczej – 180 tys. zł wzrosła do rekordowych 400 tys. zł. - co oznacza, że jest to NUMER 1 wśród najdroższej sprzedanych dzieł tego malarza. W końcowej fazie rywalizacji o abstrakcję, na placu boju pozostało jedynie dwóch konkurentów, z których - przez ostatnie półtorej minuty - żaden nie chciał dać za wygraną. Tak mocny impuls na początku licytacji (Nowosielski - poz. kat. 5) nadał aukcji rozpęd, powiało optymizmem i taki klimat towarzyszył aukcji do samego zakończenia.

 

tadeusz brzozowski, Myto

 

Zdecydowanie inną dynamikę miała sprzedaż obrazu pędzla Tadeusza Brzozowskiego Myto z 1963 roku. Przy tej pozycji trzeba było czekać pełne 6 minut aby cena z poziomu 70 tys. wspięła się na szczyt, czyli 275 tys. zł. I tutaj znów rekord – nigdy wcześniej na aukcji w Polsce nie zapłacono więcej za pracę Brzozowskiego. W rywalizację o Myto zaangażowało się znacznie więcej kolekcjonerów niż przy sprzedaży rekordowego Nowosielskiego. Swoją rolę odegrali też klienci, którzy licytowali przez internet, chociaż zwycięzcą został „żywy” klient obecny na sali.

 

01-fangor-F

 

Należy także odnotować świetny wynik sprzedaży wczesnej pracy Wojciecha Fangora – Błękitne wiadro i lejek z 1954 roku. Płótno zostało sprzedane za 145 tys. zł (cena wyw.: 80 tys. zł). To dowód, że kolekcjonerzy zaczynają postrzegać twórczość Fangora szerzej, poszukują innych wątków jego twórczości i przestają się skupiać jedynie na kultowych barwnych kołach z lat 70-tych.

 

63-duda-2_F

 

Bardzo dobre rezultaty przyniosły sprzedaże trzech obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Requiem dla lasu z 32 tys. zł wspięło się do 37 tys. zł, Okrutna liryka gazdy Wojtanka z 18 tys. zł do 25 tys. zł, a Motyw polski – chleb z 1984 roku, który trafił pod młotek z ceną wywoławczą 19 tys. zł, znalazł nabywcę aż za 47 tys. zł!

 

10-axentowicz-1-F

Nieco mniejszą dynamikę miała zorganizowana w niedzielę (14.06) aukcja malarstwa tradycyjnego, chociaż skuteczność sprzedaży była tutaj nawet wyższa niż na aukcji „współczesnej”. Na 96 obiektów, nowych właścicieli znalazły 74 obiekty (co przekłada się na 77 proc. skuteczności). I tutaj też trafił się jeden rekord. Nigdy wcześniej nie sprzedaliśmy w Agrze obrazu Teodora Axentowicza droższego niż 120 tys. zł, a taką cenę uzyskało płótno Paryżanka z 1880 roku. Jak zwykle sporym zainteresowanie cieszył się ciekawy wybór prac mistrzów z rodu Kossaków, jak również dzieła Pankiewicza, Czachórskiego i Fałata.

 Zrzut_ekranu_20150618_o_08.42.47

Warto zwrócić uwagę na rosnącą grupę kolekcjonerów, który decydują się na zakupy obrazów przez internet korzystając z systemu licytacji LIVE, czyli udziału w aukcji równolegle z tym co dzieje się na sali aukcyjnej. Organizowane co miesiąc aukcje internetowe przekonują kolekcjonerów, że bezpiecznie i wygodnie można nabyć dzieło sztuki nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Klienci, którzy rozpoczynają przygodę ze sztuką od drobnych zakupów na aukcjach internetowych, coraz częściej decydują się na udział w naszych „dużych” licytacjach.

Obecnie ok. 20 proc. wszystkich kupców stanowią internauci (na aukcjach sztuki współczesnej ten współczynnik wzrasta do ok. 30 proc.). Kiedy kilka lat temu startowaliśmy z internetowym systemem LIVE, zakupy za jego pośrednictwem były ewenementem. Kolekcjonerzy, którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w czerwcowych licytacjach, mogą odwiedzać internetową galerię ofertową na www.agraart.pl gdzie dostępne są wszystkie dzieła, które nie znalazły nabywców na aukcjach.

Pełne wyniki aukcji tutaj: Sztuka Współczesna i Sztuka Dawna

Marcin Zieliński

 

 

 

"Domówka" w Agrze, czyli dwie aukcje w Galerii

kole_kcjoner

NAJWYŻSZA NA RYNKU SKUTECZNOŚĆ SPRZEDAŻY NA POZIOMIE 76,5 PROC.

GIERYMSKI SPRZEDANY ZA 900 TYS. ZŁ.

Wiosenne ożywienie na rynku antykwarycznym potwierdziły dwie aukcje malarstwa zorganizowane 22 i 24 marca 2015 r. przez Dom Aukcyjny Agra-Art. Spośród 84 dzieł sztuki tradycyjnej, które trafiły pod młotek w niedzielę 22 marca, sprzedanych zostały aż 63 pozycje. Dwa dni później wynik był jeszcze lepszy – spośród 52 obiektów sztuki XX wieku, nowych właścicieli znalazło 41 dzieł. Oznacza to, że marcowa skuteczność sprzedaży w Agrze wyniosła 76,5 proc. i jest najwyższa na rynku antykwarycznym.

22-gierymski_f
Wybitne dzieło Aleksandra Gierymskiego „Ogród Saski” z 1887 roku, wystawione z ceną wywoławczą 500 tys. zł, zostało sprzedane po pasjonującej licytacji aż za 900 tys. zł.
Taki wynik to z pewnością wypadkowa trzech czynników. Pierwsza sprawa to wyjątkowa wartość artystyczna dzieła doskonale pokazująca poszukiwania artysty na granicy Realizmu i Impresjonizmu. Kolejna rzecz to samo nazwisko Gierymskiego, które rynek antykwaryczny ocenia jako wyjątkowo solidną markę. Przypomnijmy, że na grudniowej licytacji płótno przedstawiające także ogród – tyle że Luksemburski, z Paryża – zostało sprzedane za 510 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze efekt ubiegłorocznej wielkiej wystawy monograficznej artysty, która dodatkowo wzmocniła jego rangę. Nasz „Ogród Saski” był eksponowany w ramach tej wystawy.

16-wyczolkowski_F
Wysokie ceny uzyskały także inne płótna znanych i cenionych artystów. Urocze „Maki w ogrodzie” Jana Stanisławskiego oferowane za 50 tys. zł. zostały zakupione po burzliwej licytacji za 162 tys. zł. I tutaj też narzuca się analogia z grudniową licytacją. Wówczas „Kwiaty na stepie” także wychodząc z poziomu 50 tys. zł., osiągnęły cenę 104 tys. zł. Świetny „Autoportret w cyklistówce” Leona Wyczółkowskiego z ceną wywoławczą 60 tys. zł. został sprzedany – także po wartkiej licytacji – za 172 tys. zł. Mieliśmy też dwa przypadki niesamowitych wzrostów. Urocza „Zima” Romana Kochanowskiego poszybowała z 8 tys. zł. do poziomu aż 51 tys. zł. Niewiele mniejszy skok wydarzył się przy okazji licytacji „Dziewczynki w błękitach” autorstwa Rajmunda Kanelby. Tutaj obraz trafiający pod młotek również z ceną wyw. 8 tys. zł, uzyskał - po gorącej licytacji - 44 tys. zł.

Wyniki aukcji 22 marca tutaj

 

Stefan Gierowski
Analizując wyniki sprzedaży obrazów sztuki współczesnej, warto podkreślić, że celnym strzałem okazało się zorganizowanie oddzielnej aukcji tej sztuki. Odejście od strategii dołączania sekcji obrazów „nowszych” do katalogu sztuki tradycyjnej z jednej strony nadało sztuce współczesnej wyższą rangę, a z drugiej wyróżniło też jej kolekcjonerów. Wtorkowa aukcja poświęcona wyłącznie sztuce XX wieku sprawiła, że amatorzy „współczesności” zostali docenieni i potraktowani jako grupa równa miłośnikom sztuki tradycyjnej. I to przyniosło rezultaty. „Obraz CCCLII” Stefana Gierowskiego z 1976 roku uzyskał cenę 50 tys. zł (cena wyw.: 40 tys. zł.). Praca innego klasyka moderny – Ryszarda Winiarskiego, „Obszar 161/P5” wzrosła z 32 tys. zł. do 41 tys. zł., a „Poliptyk” Leona Tarasewicza od ceny wywoławczej 36 tys. zł., wspiął się do poziomu 49 tys. zł.

21-berdyszak
Wysokie ceny uzyskały także obrazy artystów niedawno zmarłych. Dzieło „Z cyklu obszary koncentrujące” z lat 1977-78 Jana Berdyszaka, po zaciętej licytacji osiągnęło 20 tys. zł (cena wyw.: 7000 zł). Podobnie było z obrazami zmarłego miesiąc temu Henryka Musiałowicza. „Portret z wyobraźni” z 1974 roku, wychodząc z poziomu 5000 zł, znalazł nabywcę za 15 tys. zł. Z kolei monotypia z lat 60-tych została sprzedana za 4100 zł.

Wyniki aukcji 24 marca tutaj

 


Warto zwrócić też uwagę na rosnącą grupę kolekcjonerów, który decydują się na zakupy obrazów przez internet korzystając z systemu licytacji LIVE, czyli udziału w aukcji równolegle z tym co dzieje się na sali aukcyjnej. Organizowane co miesiąc aukcje internetowe przekonują kolekcjonerów, że bezpiecznie i wygodnie można nabyć dzieło sztuki nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Klienci, którzy rozpoczynają przygodę ze sztuką od drobnych zakupów na aukcjach internetowych, coraz częściej decydują się na udział w naszych „dużych” licytacjach. Obecnie ok. 20 proc. wszystkich kupców stanowią internauci (na aukcjach sztuki współczesnej ten współczynnik wzrasta do ok. 30 proc.). Kiedy kilka lat temu startowaliśmy z internetowym systemem LIVE, zakupy za jego pośrednictwem były ewenementem.

Jak wygląda licytacja live 


Kolekcjonerzy, którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w marcowych licytacjach, mogą odwiedzać internetową galerię ofertową na www.agraart.pl gdzie dostępne są wszystkie dzieła, które nie znalazły nabywców na aukcjach.

 

Marcin Zieliński 

 

 

Zimowe Monachium i ... rowerek Modzelewskiego

kole_kcjoner

 

Katalog aukcji 14 12 2014

Nasza najbliższa aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się w niedzielę, 14 grudnia 2014.

Miejsce aukcji: Hotel Bristol, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

Początek aukcji (zaczynamy od prac sztuki dawnej): godz. 19:00

Aukcja dzieł sztuki współczesnej : ok. godz. 21:00

Wystawa przedaukcyjna: Warszawa, ul. Wilcza 55/63, w godz. 11-18

 

 

 

 

 

 

  


W grudniu, (nie tylko na najbliższej aukcji 14.12) będziemy mieli kilka wspaniałych obrazów namalowanych przez artystów z kręgu monachijskiego.

14 grudnia, na aukcji w Hotelu Bristol wystawimy 2 prace Józefa Brandta:

Józef Brandt, Furażer

 

 

 

 

Pierwszy to okładkowy "Furażer", reprodukowany w "Tygodniku Ilustrowanym" z 1905 r., a drugi to szkic do "Jarmarku w krakowskiem", z wczesnego okresu twórczości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


Wystawimy ponadto nastrojowy "Świt przed polowaniem"  Michała Wywiórskiego, "Lisowczyków w drodze" Władysława Szernera, a także "Macierzyństwo" Franciszka Streitta.

 


 Na aukcji będzie też praca Aleksandra Gierymskiego, znana z wielu wystaw (m.in ostatniej w warszawskim Muzeum Narodowym) - "Ogród Luksemburski w Paryżu", z 1892r.

 

Aleksander Gierymski, w ogrodzie luksemburskim

 


Bardzo ciekawa, wczesna, ze znanym pochodzeniem praca Jana Stanisławskiego - "Kwiaty na stepie":

Stanisławski, Kwiaty na stepie

 

 

 

 

 

 

 

 


.. a także (też już rzadkość!) spora praca (73 x 61.2 cm) na papierze Jana Matejki, "Cherubin" z 1889 r.

Jan Matejko, Cherubin

 

Ten projekt polichromii ma bardzo atrakcyjną cenę wywoławczą - 35 tys, bez ceny rezerwowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

  


W sesji poświęconej sztuce współczesnej - tym razem silna reprezentacja prac artystów z byłej Gruppy:

od lewej:

W. Pawlak "Ptaki srają nam na głowy, czyli jak namalować obraz socrealistyczny", 1987

Jarosław Modzelewski, "Pedałowanie pod lampą",1993

Marek Sobczyk, "Kuna", 1994

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie ma sensu więcej rozpisywać się w tym miejscu o ofercie aukcyjnej - lepiej obejrzeć i poczytać samemu. 

Katalog internetowy - to najpełniejsze źródło informacji, ponieważ na stronach internetowych umieszczamy wszystko co tylko mamy dostępne, a nie wszystkie informacji mieszczą się w katalogu drukowanym. W sieci można zobaczyć więc dodatkowe zdjęcia odwrocia, obrazów w ramach (jeżeli nie widać ramy na powiększonym zdjęciu, to zwykle jest w zdjęciach dodatkowych pod opisem), czy też reprodukcji z archiwalnych źródeł (jak "Tygodnik Ilustrowany"). Katalog internetowy jest dostępny z poziomu strony głównej : www.agraart.pl

Katalog drukowany - będzie dostępny od 1 grudnia. Katalogi można zamawiać przez także przez internet tutaj, lub można do nas zadzwonić (22) 625 08 08

Katalog w wersji elektronicznej - przystosowany także do oglądania na urządzeniach mobilnych - wersja elektroniczną  katalogu drukowanego.

Katalog w pdf - jak ktoś chce sobie ściągnąć  i oglądać na swoim komputerze offline - można pobrać tutaj

Wystawa przedaukcyjna - wszystkie obiekty można już oglądać w dwóch galeriach Agry-Art pod tym samym adresem : Warszawa, Wilcza 55/63 (godz.11-18) . Galerie Sztuki dawnej i współczesnej są od siebie w odległości 20 m. W dniu aukcji 14.12  wystawa będzie się odbywała  w Hotelu Bristol,  ul. Krakowskie Przedmieście 42/44, od godz. 13 do 19. 

 


 ZLECENIA I LICYTACJA

 Osoby które chcą brać udział w aukcji, a które do tej pory u nas nie licytowały, prosimy o wcześniejszą rejestrację (podanie danych osobowych). Można to zrobić poprzez formularz (można pobrać tutaj), który następnie należy do nas wysłać mailem lub faxem (na nr /22/625 06 09). Idąc z duchem czasu, najprościej jest po prostu wypełnić formularz, zrobić mu zdjęcie telefonem i wysłać to zdjęcie nam mailem (agra@agraart.pl)

Licytować można przez telefon, internet i osobiście - szczegóły podadzą zainteresowanym nasze miłe Panie (Grażyna, Anna, Joanna i Jola ) telefonicznie lub mailowo. 


 

 P.S.

BATMAN !

 Władysław Hasior

 Nietoperz, 1975

technika własna: gumowana figurka, tiul, papier, tkanina, tektura

 

Aukcja jesienna - dziewczynki Stanisława

kole_kcjoner

Jak zwykle w październiku sezon aukcyjny nabiera dopiero prędkości. Tak jakoś bywa od lat, że październik i marzec to chyba najpopularniejsze „aukcyjne” miesiące, nie licząc oczywiście „świątecznego” grudnia.

A co u nas na jesieni się pojawi? 

 Stanisław Wyspiański,

 

"Dziewczynki" to kolejny, najwyższej klasy obraz Stanisława Wyspiańskiego, który będzie u nas na aukcji. Praca z tej samej półki (albo raczej ściany w Panteonie polskiej kultury) co Portret Elizy Pareńskiej czy Rodzina Sternbachów. Nie będę się rozpisywał o tej pięknej pastelowej pracy, ponieważ będzie wydana osobna publikacja przy okazji katalogu aukcyjnego. Obraz jest znany z literatury i wystaw, znana jest też jego prowieniencja.

 Dziewczynki to też wdzięczny temat do snucia przypuszczeń i tworzenia pytań - kim były ? jaka relacja je łączyła ? Na siostry raczej nie wyglądają… Obecny właściciel sugerował mi, że bohaterki tej pracy mają różny status społeczny - blondynka jest efemeryczna, delikatna i subtelna, a brunetka raczej dość krzepka, jakby zahartowana prostym życiem. No, ale to oczywiście smaczne dywagacje..

Na październikowej aukcji będziemy mieli dużą różnorodność, jeżeli chodzi o style, czy szkoły malarskie. 

 

Monachium

 

 piotro_aga_bezframwierusz2F1

Dla wielbicieli monachijczyków, mamy 3 obrazy Wierusza Kowalskiego, od małej, ale bardzo finezyjnej, dziewiętnastowiecznej  „Nocnej  jazdy”, poprzez impresjonistyczne „Wozy przed rozlewiskiem”,  po monumentalną pracę „ Powrót z jarmarku”. Warto zwrócić uwagę  na rozbudowaną  kompozycję Antoniego Piotrowskiego „Na targu” oraz na „Zwiad huzarów napoleońskich” Jana Chełmińskiego.

 

Lata dwudzieste, lata trzydzieste.

weiisszmurko_fram_bezstanisladki

 

Z tej ulubionej przez kolekcjonerów epoki, pojawi się na naszej aukcji wiele prac poszukiwanych nazwisk: Axentowicz ze swoimi „ pannami”, Stanisławski, tajemnicza pani Żmurki, Weiss, zimowy Fałat, kilkoro dzieci Vlastimila Hofmana, Witkacego „Portret młodzieńca”, pejzaże  Ruszczyca i Chełmońskiego.

 

borrowskiczapski2_br

Z nieco późniejszych - „Sielanka” Borowskiego, „Przechadzka” Józefa Czapskiego, kilka prac Szancenbacha czy wielokrotnie wystawiane „Kwiaty w kielichu” z 1936 roku Jana Cybisa.

 

Klasyka współczesności.

 

tarasin_blue

 

Tu także, każdy może znaleźć coś dla siebie - bardzo „bogaty” Tarasin, ciekawe Dominik, Duda-Gracz, Berdyszak, Sienicki.

 

Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy od 29 września (poniedziałek) do obu galerii (godz. 11-18).

Katalogi będą gotowe około 1 października, obrazy w Internecie będą powoli pojawiały się już od dziś.

Gorący czerwiec może być..

kole_kcjoner

Czerwcowe aukcje różnią się od tych z innych miesięcy tym, że zwykle frekwencja "na sali" jest uboższa. Nic dziwnego, o ile nie pada i nie wieje, to czerwcowy, ciepły wieczór niedzielny kusi spacerem lub kolacją pod chmurką. Nie oznacza to, że na aukcji wieje nudą, ponieważ w takich okolicznościach natury my mamy urwanie głowy - wielu chętnych zamiast przyjść , decyduje się w ostatnim momencie na licytację przez telefon. Aukcje czerwcowe zatem wyglądają tak, że na sali jest przewiewnie, a my, obsługujący aukcję, zmieniamy się w prawdziwe call-center.


Co nas czeka w czerwcu ?  


1. Trębacz kozacki 


Józef Brandt, Trębacz kozacki

Józef Brandt, Trębacz kozacki, 1905 r
olej, płótno | 45,5 x 60,5 cm | sygnowany
nota katalogowa - dr Mariusz Klarecki. 

 2. Dama z perłami

Olga Boznańska, Pani z perłami

Olga Boznańska, Portret damy z perłami, 1914
olej, tektura | 80x65 cm | sygnowany p.g.: Paris 1914/Olga Boznańska 
wystawiany m.in w Carnegie Institute Pittsburgh, 1923 

 


 

 

3. W Monachium, na podwóreczku..

Aleksander Gierymski

Aleksander Gierymski, Podwórko w Monachium, 1874
Sygn. i dat. p.d.: A. GIERYMSKI | MÜNCHEN. 187[4] 
olej, płótno | 29 x 23,8 cm  

olej/płótno, reprodukowany w albumie bieżącej wystawy w MNW (s. 112, 113, nr kat. 15, il. na s. 113)


 

4. Jak Imć Pasek o konia zdobycznego po bitwie się kłócił..

 

 Juliusz Kossak, olej

Juliusz Kossak,
olej/deska 


 

5. Narzeczona piękna, acz zamyślona..

 

Kazimierz Stabrowski, Portret żony

Kazimierz Stabrowski, Portret Julii Janiszewskiej, narzeczonej artysty, 1896 
Olej, płótno, 85 x 63 cm 


 A co będzie ze sztuki nowszej ? Od kilku lat nie robimy oddzielnych aukcji poświęconych sztuce powojennej. Dlaczego ? Bo postawiliśmy na jakość. Zamiast wystawiać 100 obiektów i sprzedać z tego zestawu 30, lepiej wystawić 30 i sprzedać 20. Atrakcyjne obiekty z klasyki współczesności spotyka się coraz rzadziej . Oczywiście atrakcyjne - również cenowo, bo nie sztuka wystawić bardzo dobry obraz z ceną zbyt wyśrubowaną. 
W czerwcu wystawimy również około 30 obrazów ze sztuki nowszej, starannie wybranych i pobudzających kolekcjonerskie zmysły :):

 

1. Mikulski, ach Mikulski ..

 

Kazimierz Mikulski, Główna wygrana 

Kazimierz Mikulski, Główna wygrana, 1965
olej, płótno, 220x130 cm


 

2. Bez słów. Po prostu Beksiński.

 

Zdzisław BeksińskiZdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński, lata 70te
olej/płyta, 120x90 cm (każdy)
 


 3. Erotyczno - kwiatowy Dominik

 

Tadeusz Dominik, Róża (erotyk)

 

 


To oczywiście tylko zwiastun tego, co jeszcze pojawi się na aukcji. W sumie będzie około 120 obiektów, w tym 80 ze sztuki dawniejszej. Tymczasem opisujemy, fotografujemy, składamy katalog drukowany itp. Obrazy zaczną pokazywać się w sieci od 20 maja, jak zwykle, co będzie gotowe, to będziemy wrzucać.


No i najważniejsze: Aukcja odbędzie się 15 czerwca w Hotelu Bristol w Warszawie

Jak to mawiają anglojęzyczni : Save the date :)

 

© Agra-Art czyli sztuka aukcji
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci