Menu

Agra-Art czyli sztuka aukcji

Podróż do przeszłości

kole_kcjoner

Ostatnio zmieniliśmy w sposób radykalny nasz serwis internetowy (po 15 latach !). W konsekwencji ten blog wypadł z naszego głównego centrum sieciowych informacji .. i może dobrze. Jak wspominałem kilka lat temu, po pierwszych kilku notkach, okazało się, że to co bym chciał napisać czasami to nie mogę, to co powinienem - to z kolei ciekawością konkuruje z raportem kwartalnym wyników jakiejś spółki.

 

 

U nas w Agrze - święto Chełmońskiego. To, że pojawił się uznawany za zaginiony obraz, to oczywiście wydarzenie miesiąca. Na dodatek obraz z historią, z wybitnym kolekcjonerem w tle, z przedwojennymi archiwaliami, gdzie ta praca jest wymieniana i reprodukowana. Wszystko to dodaje się to wartości tego obrazu, zarówno materialnej jak i tej, ponadczasowej. 

 

 

Nakręciliśmy film o historii tego obrazu  - może to za dużo powiedziane "film" - raczej fabularyzowana opowieść. Dzięki profesjonalistom, z którymi udało się pracować przy kręceniu, zapis historii "Zachodu na błotach" nie jest jakimś nudnym monologiem, ani błyskotliwym teledyskiem . Jest po prostu ciekawy.

 

 3 x Zachód na błotach, Józefa Chełmońskiego razem z p. Tadeuszem Matuszczakiem, monografistą artystyTrzy razy Chełmoński, razem z p. T.Matuszczakiem 

Udało nam się też zorganizować, jak to określiła Elżbieta Charazińska : "mini wystawę Chełmońskiego". Na konferencji prasowej zaprezentowaliśmy 3 prace malarza "na żywo" i jedną wirtualnie. Wszystkie dotyczyły tej samej kompozycji, namalowanej na Pińszczyźnie, na rozlewisku rzeki Styr.

 Pełne informacje o obrazie "Zachód na błotach"

Obecny na konferencji (która bardziej zaczęła przypominać seminarium) Tadeusz Matuszczak ( na zdjęciu powyżej) , monografista, znawca twórczości artysty i ekspert - prezentował zgromadzonemu gremium proces twórczy malarza. Twórca zaczął od szkicu ołówkiem (obecnie w posiadaniu MNW), potem wykonał malutki szkic olejny (kolekcja prywatna), następnie średnią wersję skończoną (kolekcja prywatna) i w 1900 r największą wersję finalną (którą wystawimy na aukcji 6 grudnia).

 

Zachód na błotach, wersja finalna, obraz, który będzie na aukcji"Zachód na błotach" z 1900 ,  77 x 123 cm,
będzie licytowany na aukcji 6 grudnia w Agrze-Art

 Niewątpliwie ten kawałek zalanego pejzażu był dla Chełmońskiego istotny, ten stóg z bocianem, te zalane po horyzont pola. Czy tylko z powodu piękna natury ? Jakiegoś osobistego sentymentu? Nostalgii za polskimi Kresami ? Cóż tego nie wiemy, dlaczego akurat ta chwila tak zauroczyła siedzącego w łódce (prawdopodobnie razem z Leonem Wyczółkowskim) malarza, że nie mógł się od niej oderwać i ciągle do niej wracał.

Dzisiaj wszyscy biegniemy i ogladamy obrazy szybko i powierzchownie. Rzadko staniemy chwilę i podumamy. A "Zachód na błotach" właśnie wymaga chwili spokoju i refleksji, która przynosi tym więcej pytań, im więcej wiemy o artyście i miejscu w którym malował. Rzeka Styr płynie przez bagna całkiem niedaleko  - w obszarze gdzie łączą się granice Polski, Ukrainy i Białorusi. Na mapie widać nawet teraz zaznaczone bagienne tereny. 

 

70-blocki_filisWłodzimierz Błocki, "Portret Pana D."

Drugim obrazem, na naszej aukcji, który niesie w sobie pewną tajemnicę, jest praca Włodzimierza Błockiego, zatytułowana "Portret Pana D.". Błocki to mało znany na naszym rynku twórca, może dlatego, że umarł na gruźlicę w wieku 35 lat. Malując "Portret.." miał lat 25 (1910). 

Ten obraz sprawia, że prawie każdy przy nim przystaje. Postać "Pana D" każe nam zadać kolejne pytania - kim był? W jakim momencie jego życia powstał ten portret ? Niewątpliwie przeżywa silne emocje, ale raczej negatywne - zawód miłosny ? Młodopolski weltschmerz ? Czy trywialny katzenjammer ?.  

 Włodzimierz Błocki, Portret Pana D - odwrocie obrazu

Co ciekawe na odwrociu obrazu jest szkic portretu kobiety .. Pięknej kobiety .. Czy to przypadek, czy wręcz przeciwnie ? .. Zdolny scenarzysta może rozwinąłby ten wątek ..

Te dwa powyżej opisane obrazy to tylko przykład tego ile można znaleźć, jak można czytać i tworzyć scenariusze na podstawie tego, co widzimy na płótnach. Sam obraz to tylko okienko, dopiero jego historia, historia twórcy pokazuje co jest za nim. A jeżeli nawet tej historii nie ma, to sami możemy ją stworzyć i to na wiele sposobów.

Aukcja Sztuki Dawnej Agra-Art
6 grudnia (niedziela) 2015
początek o godz. 19

Internetowy katalog obrazów Aukcji 6 grudnia

Aukcja i wystawa : Wilcza 55/63, Galeria Agra-Art

Informacje: (22) 625 08 08, www.agraart.pl

Katalog elektroniczny Aukcji 6 grudnia

 

 

 

 

© Agra-Art czyli sztuka aukcji
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci