Menu

Agra-Art czyli sztuka aukcji

Nowosielski i Brzozowski - 2 rekordy na jednej aukcji

kole_kcjoner

W ostatni wtorek (16.06) w czasie licytacji sztuki XX wieku na 82 obiekty, które trafiły pod młotek, nowych właścicieli znalazło aż 61 dzieł.
Kompozycja Abstrakcyjna Jerzego Nowosielskiego z 1969 roku została kupiona za 460 tys. zł (z opłatą aukcyjną) ! To absolutny rekord jeżeli chodzi o wyniki sprzedaży tego autora na polskim rynku antykwarycznym.

 

 

Już przed aukcją było jasne, że licytacja tej wybitnej abstrakcji Nowosielskiego rozgrzeje salę . I tak też się stało, a nawet więcej i wyżej... Historyczna sprzedaż trwała tylko 3 minuty i 7 sekund. Tyle czasu było trzeba aby cena od poziomu wywoławczej – 180 tys. zł wzrosła do rekordowych 400 tys. zł. - co oznacza, że jest to NUMER 1 wśród najdroższej sprzedanych dzieł tego malarza. W końcowej fazie rywalizacji o abstrakcję, na placu boju pozostało jedynie dwóch konkurentów, z których - przez ostatnie półtorej minuty - żaden nie chciał dać za wygraną. Tak mocny impuls na początku licytacji (Nowosielski - poz. kat. 5) nadał aukcji rozpęd, powiało optymizmem i taki klimat towarzyszył aukcji do samego zakończenia.

 

tadeusz brzozowski, Myto

 

Zdecydowanie inną dynamikę miała sprzedaż obrazu pędzla Tadeusza Brzozowskiego Myto z 1963 roku. Przy tej pozycji trzeba było czekać pełne 6 minut aby cena z poziomu 70 tys. wspięła się na szczyt, czyli 275 tys. zł. I tutaj znów rekord – nigdy wcześniej na aukcji w Polsce nie zapłacono więcej za pracę Brzozowskiego. W rywalizację o Myto zaangażowało się znacznie więcej kolekcjonerów niż przy sprzedaży rekordowego Nowosielskiego. Swoją rolę odegrali też klienci, którzy licytowali przez internet, chociaż zwycięzcą został „żywy” klient obecny na sali.

 

01-fangor-F

 

Należy także odnotować świetny wynik sprzedaży wczesnej pracy Wojciecha Fangora – Błękitne wiadro i lejek z 1954 roku. Płótno zostało sprzedane za 145 tys. zł (cena wyw.: 80 tys. zł). To dowód, że kolekcjonerzy zaczynają postrzegać twórczość Fangora szerzej, poszukują innych wątków jego twórczości i przestają się skupiać jedynie na kultowych barwnych kołach z lat 70-tych.

 

63-duda-2_F

 

Bardzo dobre rezultaty przyniosły sprzedaże trzech obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Requiem dla lasu z 32 tys. zł wspięło się do 37 tys. zł, Okrutna liryka gazdy Wojtanka z 18 tys. zł do 25 tys. zł, a Motyw polski – chleb z 1984 roku, który trafił pod młotek z ceną wywoławczą 19 tys. zł, znalazł nabywcę aż za 47 tys. zł!

 

10-axentowicz-1-F

Nieco mniejszą dynamikę miała zorganizowana w niedzielę (14.06) aukcja malarstwa tradycyjnego, chociaż skuteczność sprzedaży była tutaj nawet wyższa niż na aukcji „współczesnej”. Na 96 obiektów, nowych właścicieli znalazły 74 obiekty (co przekłada się na 77 proc. skuteczności). I tutaj też trafił się jeden rekord. Nigdy wcześniej nie sprzedaliśmy w Agrze obrazu Teodora Axentowicza droższego niż 120 tys. zł, a taką cenę uzyskało płótno Paryżanka z 1880 roku. Jak zwykle sporym zainteresowanie cieszył się ciekawy wybór prac mistrzów z rodu Kossaków, jak również dzieła Pankiewicza, Czachórskiego i Fałata.

 Zrzut_ekranu_20150618_o_08.42.47

Warto zwrócić uwagę na rosnącą grupę kolekcjonerów, który decydują się na zakupy obrazów przez internet korzystając z systemu licytacji LIVE, czyli udziału w aukcji równolegle z tym co dzieje się na sali aukcyjnej. Organizowane co miesiąc aukcje internetowe przekonują kolekcjonerów, że bezpiecznie i wygodnie można nabyć dzieło sztuki nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Klienci, którzy rozpoczynają przygodę ze sztuką od drobnych zakupów na aukcjach internetowych, coraz częściej decydują się na udział w naszych „dużych” licytacjach.

Obecnie ok. 20 proc. wszystkich kupców stanowią internauci (na aukcjach sztuki współczesnej ten współczynnik wzrasta do ok. 30 proc.). Kiedy kilka lat temu startowaliśmy z internetowym systemem LIVE, zakupy za jego pośrednictwem były ewenementem. Kolekcjonerzy, którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w czerwcowych licytacjach, mogą odwiedzać internetową galerię ofertową na www.agraart.pl gdzie dostępne są wszystkie dzieła, które nie znalazły nabywców na aukcjach.

Pełne wyniki aukcji tutaj: Sztuka Współczesna i Sztuka Dawna

Marcin Zieliński

 

 

 

© Agra-Art czyli sztuka aukcji
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci