Menu

Agra-Art czyli sztuka aukcji

Aukcja jesienna - dziewczynki Stanisława

kole_kcjoner

Jak zwykle w październiku sezon aukcyjny nabiera dopiero prędkości. Tak jakoś bywa od lat, że październik i marzec to chyba najpopularniejsze „aukcyjne” miesiące, nie licząc oczywiście „świątecznego” grudnia.

A co u nas na jesieni się pojawi? 

 Stanisław Wyspiański,

 

"Dziewczynki" to kolejny, najwyższej klasy obraz Stanisława Wyspiańskiego, który będzie u nas na aukcji. Praca z tej samej półki (albo raczej ściany w Panteonie polskiej kultury) co Portret Elizy Pareńskiej czy Rodzina Sternbachów. Nie będę się rozpisywał o tej pięknej pastelowej pracy, ponieważ będzie wydana osobna publikacja przy okazji katalogu aukcyjnego. Obraz jest znany z literatury i wystaw, znana jest też jego prowieniencja.

 Dziewczynki to też wdzięczny temat do snucia przypuszczeń i tworzenia pytań - kim były ? jaka relacja je łączyła ? Na siostry raczej nie wyglądają… Obecny właściciel sugerował mi, że bohaterki tej pracy mają różny status społeczny - blondynka jest efemeryczna, delikatna i subtelna, a brunetka raczej dość krzepka, jakby zahartowana prostym życiem. No, ale to oczywiście smaczne dywagacje..

Na październikowej aukcji będziemy mieli dużą różnorodność, jeżeli chodzi o style, czy szkoły malarskie. 

 

Monachium

 

 piotro_aga_bezframwierusz2F1

Dla wielbicieli monachijczyków, mamy 3 obrazy Wierusza Kowalskiego, od małej, ale bardzo finezyjnej, dziewiętnastowiecznej  „Nocnej  jazdy”, poprzez impresjonistyczne „Wozy przed rozlewiskiem”,  po monumentalną pracę „ Powrót z jarmarku”. Warto zwrócić uwagę  na rozbudowaną  kompozycję Antoniego Piotrowskiego „Na targu” oraz na „Zwiad huzarów napoleońskich” Jana Chełmińskiego.

 

Lata dwudzieste, lata trzydzieste.

weiisszmurko_fram_bezstanisladki

 

Z tej ulubionej przez kolekcjonerów epoki, pojawi się na naszej aukcji wiele prac poszukiwanych nazwisk: Axentowicz ze swoimi „ pannami”, Stanisławski, tajemnicza pani Żmurki, Weiss, zimowy Fałat, kilkoro dzieci Vlastimila Hofmana, Witkacego „Portret młodzieńca”, pejzaże  Ruszczyca i Chełmońskiego.

 

borrowskiczapski2_br

Z nieco późniejszych - „Sielanka” Borowskiego, „Przechadzka” Józefa Czapskiego, kilka prac Szancenbacha czy wielokrotnie wystawiane „Kwiaty w kielichu” z 1936 roku Jana Cybisa.

 

Klasyka współczesności.

 

tarasin_blue

 

Tu także, każdy może znaleźć coś dla siebie - bardzo „bogaty” Tarasin, ciekawe Dominik, Duda-Gracz, Berdyszak, Sienicki.

 

Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy od 29 września (poniedziałek) do obu galerii (godz. 11-18).

Katalogi będą gotowe około 1 października, obrazy w Internecie będą powoli pojawiały się już od dziś.

© Agra-Art czyli sztuka aukcji
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci