Menu

Agra-Art czyli sztuka aukcji

Aukcja - porady i informacje dla nowych uczestników

kole_kcjoner

Wiele osób zna nas, lub brało udział w innych aukcjach i nie są nowicjuszami na sali aukcyjnej. Wiedzą jak się zarejestrować, jak wyglądają procedury zlecenia, licytacji telefonicznej ( we wszystkich domach aukcyjnych podobnie).
Niemało jest jednak osób, które po raz pierwszy chcą podnieść licytacyjny numerek i poczuć dreszcz emocji. Dla nich prezentujemy poniżej skrócony przewodnik aukcyjny, w formie pytań i odpowiedzi.
Niezależnie od poniższego skrótu zachęcamy do przestudiowania naszego regulaminu, który można znaleźć w katalogu drukowanym ( na początku) oraz w internecie.

WYSTAWA I KATALOGI

 

Kiedy jest aukcja, wystawa czyli  gdzie mogę obejrzeć obiekty ?

 

Najbliższa aukcja odbędzie się 15 czerwca (w niedzielę) - początek o godzinie 19:00. Obiekty można oglądać na wystawie przedaukcyjnej, która zaczyna się 2 czerwca (poniedziałek).

Do 14 czerwca (sobota), obiekty będą prezentowane w dwóch galeriach Agry-Art - pod tym samym adresem: Wilcza 55/63 w Warszawie. W głównej siedzibie Domu Aukcyjnego - sztuka dawna, a w nowej Galerii Współczesnej - sztuka nowsza. Obie galerie są po tej samej stronie ulicy, w odległości 15 m. ( Mapka tutaj ) 

W dniu aukcji wszystkie obiekty będzie można oglądać w Hotelu Bristol od godz. 13 - w salach Chopin/Moniuszko. Trzeba wejść do hotelu na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia (jak do Cafe Bristol) i schodkami do góry. 

Oczywiście wszystkie prace można oglądać także w internecie. Szczególnie zachęcamy do oglądania katalogu internetowego na www.agraart.pl, ponieważ tam właśnie opisy obiektów są najbardziej szczegółowe. W katalogu drukowanym często nie ma miejsca na dodatkowe zdjęcia, przypisy informacje, natomiast wszystko co istotne staramy się zamieścić w sieci.

Katalog drukowany zwykle pojawia się 14-10 dni przed aukcją, jest dostępny w naszej galerii i rozsyłany do osób zainteresowanych. Darmowy egzemplarz można otrzymać po wypełnieniu formularza  (link na stronie głównej  www.agraart.pl ).

Oferta umieszczona jest również w katalogu elektronicznym, który co prawda zawartością nie różni się od drukowanego, natomiast może być przeglądany na urządzeniach mobilnych - smartfonach i tabletach.

 

Czy obrazy mają ramy ?


Wszystkie obrazy jakie wystawiamy są w ramach, wyjątkami (nielicznymi) są prace ze sztuki współczesnej. W katalogu internetowym pokazujemy wszystkie ramy - są widoczne na dużym zdjęciu (po kliknięciu na małe) lub na dole strony, jako dodatkowe zdjęcie.

 

Czy mogę otrzymać dodatkowe zdjęcia obiektu ?

 

Oczywiście. W internecie staramy się umieszczać zdjęcia odwrocia, nalepek i napisów ( o ile są), ram. Jeżeli potrzebne są dodatkowe zdjęcia oczywiście zrobimy  i prześlemy mailem.

 

AUKCJA - LICYTACJA, REJESTRACJA, ZLECENIA

 

Po raz pierwszy chcę wziąć udział w  aukcji, co robić ??!

 

Po pierwsze należy się zarejestrować, czyli "dać się poznać". Nie wymagamy wadium, ale prosimy o podanie danych osobowych - można zrobić zdjęcie smartfonem swojego dowodu osobistego i wysłać nam mailem, lub mms-em. 

Anna: 601 352 916 | Joanna: 539 925 097

 

Ile trwa aukcja ?


Aukcje w Agrze-Art trwają zwykle 2-3 godziny. Licytacja jednego obiektu zwykle trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, a obiektów jest ponad setka.. więc łatwo wyliczyć. Dodatkowo licytacje telefoniczne i internetowe nieco spowalniają ten proces.

 

Jak mogę licytować ?

 

Telefon ..

Najprościej jest licytować przez  telefon. Szczególnie na aukcji czerwcowej, gdy pogoda kusi, a niedzielny wieczór to zwykle czas powrotu z weekendu. Wystarczy podać nam numer telefonu, pod który zadzwonimy oraz numery katalogowe pozycji, które zamierzamy licytować. Zwykle dzwonimy 2 razy : najpierw  jakiś czas przed aukcją  zadzwonimy przypomnieć o wieczornej licytacji, następne połączenie wykonujemy tuż przed wybranym obiektem. 

Bardzo ważne dla nas jest, by zgłoszenia  do telefonicznej licytacji trafiały do nas jak najwcześniej (nawet tydzień przed aukcją) , ponieważ musimy ustalić wcześniej grafik połączeń. Jest to nie lada wyzwaniem, gdy mamy np 8 zgłoszeń na jeden obiekt. 

W telefonie zwykle słychać aukcjonera i przebieg licytacji - nasze stanowiska telefoniczne są tuż przy aukcjonerze. Nasz pracownik przekazuje aukcjonerowi akceptację ceny na sali podnosząc plakietkę licytacyjną w imieniu klienta. Co jest ważne - to szybka decyzja, ponieważ zanim informacja z telefonu zostanie przekazana poprzez naszego pracownika aukcjonerowi mija kilka sekund i zawsze ktoś licytujący na sali będzie szybszy. Nie warto zwlekać do ostatniej sekundy, bo można się spóźnić.

 

Internet ..

 

Jeżeli komuś nie straszny komputer to może również licytować live przez internet. Wymaga to pewnych zabiegów przed aukcją, ale jest bardzo wygodne. Dokładny opis co trzeba zrobić by skorzystać z tej opcji można znaleźć tutaj.

 

Osobiście

 

Tradycyjnie można wziąć udział osobiście - przyjść do Sali Chopin w Bristolu. Wówczas rejestrujemy się przy stanowisku kasowym przy wejściu do sali aukcyjnej. Warto wcześniej (np dzień, dwa)  zawiadomić nas o tym - zarezerwujemy wówczas miejsca na sali i maksymalnie skrócimy czas rejestracji przed aukcją, ponieważ tuż przed rozpoczęciem tworzy się kolejka do odbioru numerków.

Biorąc udział osobiście licytujemy podnosząc numerek aukcyjny, odebrany wcześniej podczas rejestracji. W trakcie aukcji staramy się numerek używać tylko do licytacji, nie machamy nim, ponieważ każdy ruch numerkiem może być interpretowany przez prowadzącego jako zgłoszenie oferty.

 

Czy mogę złożyć zlecenie ?

 

Oczywiście. W tym celu należy pobrać formularz zlecenia/rejestracji, wypełnić go i wysłać nam faksem : (22) 625 06 09 , 625 06 28 lub mailem agra@agraart.pl.

 

Co to jest postąpienie ?

 

Postąpienie to wielkość, o którą zmienia się cena przy licytacji. Na przykład, kiedy aukcjoner mówi : mam 1000 poproszę 1100 - to postąpienie wynosi 100. Wartość ta zmienia się w zależności od poziomu cen - aktualna tabela postąpień jest tutaj.

 

Co to jest premium ?

 

Premium, zwane też opłatą aukcyjną, to kwota doliczana do ceny przybitej młotkiem. W Agrze-Art premium wynosi 15% (już z vatem). 

 

PO AUKCJI

 

Wylicytowałem, wygrałem , co dalej ?

 

Jeżeli braliśmy udział osobiście na sali, wówczas przy stanowisku kasowym podpisujemy i pobieramy rachunek. Jeżeli licytowaliśmy przez telefon, lub internet - rachunek wysłany zostanie emailem, lub w inny sposób ustalony z nabywcą.

Na rachunku znajdziemy wszystkie pozycje wylicytowane, podsumowanie i całkowitą kwotę do zapłaty z dodanym premium. Będzie tam także numer konta, na który można dokonać przelewu. Zgodnie z naszym regulaminem, wpłaty za wylicytowane obiekty należy dokonać w ciagu 10 dni - najchętniej przelewem, kartą lub gotówką.

 

Jak mogę odebrać wylicytowane obiekty, czy możecie mi je przesłać ?

 

Wylicytowane obiekty powinny być odebrane w ciągu 2 tygodni, o ile nie ustalimy inaczej. Oczywiście możemy je wysłać pocztą kurierską na koszt odbiorcy, ale zależy to też od konkretnego obiektu. Niektóre obiekty są kruche, np zdarzają się obrazy, które mają ażurowe, gipsowe ramy i  nie mają szans na przetrwanie  kurierskiego transportu. W takich wypadkach zdecydowanie zalecamy odbiór własny lub umawiamy się indywidualnie na dostawę.

© Agra-Art czyli sztuka aukcji
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci